B17 Vitamini Kanser Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

B17 Vitamini Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Vitamini ve Kanser

B17 Vitamininin Tanımı ve Tarihçesi

Amigdalin olarak bilinen ve halk arasında B17 vitamini olarak adlandırılan bu bileşiğin kansere iyi geldiği iddia edilmektedir. Ancak, gerçekte durum oldukça farklıdır. B17 vitamini, aslında bir vitamin değildir ve diğer adıyla laetrile olarak bilinir. İlk olarak 1800'lü yılların sonunda Rusya'da kanseri önlemek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ABD'de 1920'li ve 1930'lu yıllarda iki bilim insanı tarafından tatlı olmayan bademden, yani acı bademden arındırılmış olan B17, kanseri engellemek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Meksika'da hala uygulandığına dair söylentiler bulunmaktadır. Ancak bu bileşiğin ticari amaçlarla yayıldığı bilinmektedir. Kanserli hücrelerin oluşumunu engellediği ve var olan kanserli hücreleri yok ettiği iddiaları ortaya atılmıştır.

Bilimsel Araştırmalar ve Bulgular

Ancak, bazı laboratuvar çalışmalarında B17 vitamininin kanseri engellediğine ya da yok ettiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. İnsanlar arasında kanser önleyici bir vitamin olarak bilinmektedir. En çok da kayısı çekirdeğinin içinde bulunduğu söylenmektedir. Sadece kayısı çekirdeği ile sınırlı olmamakla birlikte, birçok meyvenin çekirdeğinde de B17 vitamininin bulunduğu bilinmektedir. Bu meyveler arasında:

  • Badem çekirdeği
  • Şeftali çekirdeği
  • Elma çekirdeği
  • Kiraz çekirdeği
  • Erik çekirdeği
  • Kızılcık çekirdeği
  • Armut çekirdeği
  • Böğürtlen çekirdeği

B17 Vitamininin Etki Mekanizması

Özellikle B17 vitamininin kanser üzerinde etkin olduğu iddia edilen mekanizma, bu bileşiğin insan vücuduna yerleştiğinde hidrojen siyanür oluşturduğu ve bu birleşimin kanserli hücreleri öldürdüğüne dair söylentilere dayanmaktadır. Ancak, ABD'de yapılan araştırmalar sonucunda bu bileşiğin kanseri engellemediği ve satışının yasaklandığı ilan edilmiştir. Yasaklanmasının sebebi, amigdalin bileşiğinin içinde yüksek oranda zehir bulunmasıdır. Kanser engelleyici olarak kabul edilmemiştir. Ancak, bu işten para kazanan bazı kişiler, bu bileşiği B17 adı altında kanseri engellediği ve yok ettiği yönünde reklamlar yaparak piyasaya sunmuşlardır.

Yan Etkiler ve Sağlık Riskleri

Çağresizlik içinde olan insanlar, bu tür reklamlara itibar etmişlerdir. Ancak, yapılan birçok araştırma sonucunda B17 vitamininin kansere karşı herhangi bir önleyici özelliği olmadığı kanıtlanmıştır. Özellikle kanser hastaları üzerinde denenmiş ve bir yarar sağlamadığı, ne kanseri engellediği ne de yok ettiğine dair bulgulara rastlanmamıştır. Aslında, B17 vitamininin bir vitamin değil de kendiliğinden oluşan bir bileşen olduğu söylenmektedir. Bu bileşiğin insanlara zararlı olduğu da konuşulmaktadır; çünkü B17 vitamini olarak anılan bu bileşen siyanür barındırdığı için insanların siyanürden zehirlenmesine sebep olmaktadır. Bu zehirlenme, insanlarda halsizlik, baş dönmesi ve hatta komaya neden olabilmektedir. Eğer bu bileşik hastalara yararlı olsaydı, ABD'de satılması yasaklanmazdı.

Reklamlar ve Gerçekler

Bazı yerlerde, B17 vitaminini kullanan insanların kansere yakalanmadığına dair reklamlar çıkmıştır. Ancak, o yerlerde kansere yakalanma riskinin az olmasının sebebi, düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme ile düzenli bir yaşam tarzının olmasıdır. Kısacası, B17 vitamini olarak adlandırılan bu doğal bileşen, en çok meyve çekirdeklerinin içinde bulunmaktadır. Kanseri önlediğine ya da yok ettiğine dair herhangi bir kanıtlanmış belge ya da bulguya rastlanmamıştır. İçerisinde siyanür barındırdığı için yasaklanmış ve hastalar üzerinde denenmesi doğru bulunmamıştır.

Sonuç ve Öneriler

İnsanlarımızın bu tür aldatıcı reklamlara itibar etmemesi ve eğer böyle bir haber duyarlarsa, bunu doktorlarına danışarak işin aslını öğrenmeleri önemlidir. Eğer bu reklamların gerçekliğinin olup olmadığını doktorlarınıza anlatarak onlardan da bu reklamların doğruluğunu kontrol etmelerini isteyebilirsiniz. Kanser hastası olan kişiler, doktorlarına danışmadan herhangi bir ilaç tedavisi uygulamamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B17 Nelerde Var?

B17 Nelerde Var?

B17 Vitamin Eksikliği

B17 Vitamin Eksikliği

B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B17 Eksikliği Zararları Nedir?

B17 Eksikliği Zararları Nedir?

B17 Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Kanser Belirtileri ve Tedavisi