B17 Vitamin Eksikliği
24 Haziran 2024

B17 Vitamin Eksikliği

B17 Vitamini Eksikliği

Halk arasında B17 vitamini eksikliği, kanserin başlıca sebeplerinden biri olarak görülür. Çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından biri olan kanser, ismi duyulur duyulmaz insanları korkutmaktadır. Ancak, yaşam tarzımızı düzenlersek kanserden korkmamız için hiçbir sebep kalmaz. Aslında, yaşam tarzımızı düzenleyerek diğer tüm hastalıklardan da korunabiliriz.

Yaşam Tarzını Düzenlemek

Yaşam tarzını düzenlemek nedir? Bu, uyku düzenimizi ayarlamak, her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak, dengeli ve düzenli beslenmek, günlük spor yapmak gibi alışkanlıkları içerir. Düzenli bir yaşam, sağlıklı bir insan demektir. Kanserden korunmak da düzenli bir yaşamla mümkündür.

B17 Vitamini ve Kanser

"World Without Cancer" isimli kitapta, "Kanser diye bir hastalık yoktur. B17 vitamini eksikliği vardır." denilmektedir. Ancak günümüzde bu durumu destekleyecek hiçbir bilimsel veri yoktur. B17 vitamininin kanseri önleyici etkisi olabilir ama tabii ki B17 vitamini tek başına yeterli kalmaz. Anti-kansorojen beslenme ve düzenli egzersiz de gereklidir.

B17 Vitamininin Kaynakları

B17 vitamini, buğday şırası ve buğday çiminde yüksek dozda olmak üzere elma ve kayısı çekirdeğinde ve acı bademde bulunur. Ayrıca üzüm çekirdeği, çilek, ahududu ve böğürtlende de fazlasıyla mevcuttur. Kaju, okaliptüs yaprağı, ıspanak, tere, fasulye, börülce, pancar ve bambu yaprağı da B17 vitaminini içeren diğer gıdalardır.

B17 Vitamini ile İlgili Görüşler

B17 vitaminiyle ilgili iki görüş vardır. İlk görüşe göre bu vitamin, kanser tedavisinde ve kanseri önlemede önemli rol oynamaktadır. İkinci görüşe göreyse B17 vitamini yüksek dozda alındığında kişide siyanür zehirlenmesine yol açmaktadır. Nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, zihin karışıklığı ve uyku hali siyanür zehirlenmesinin belirtileridir. Ülkemizde bu konuda yapılmış bir araştırma veya çalışma olmadığı gibi Sağlık Bakanlığı'ndan da verilmiş bir öneri bulunmamaktadır.

Sonuç

B17 vitamini eksikliğinin kanserle ilişkilendirilmesi, bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, B17 vitamininin potansiyel faydaları göz ardı edilmemelidir. Ancak, bu vitamini yüksek dozda tüketmek, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, dengeli bir beslenme ve düzenli bir yaşam tarzının benimsenmesi, genel sağlık için en güvenli ve etkili yoldur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B17 Hangi Yiyeceklerde Var?

B17 Hangi Yiyeceklerde Var?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B17 Eksikliği Zararları Nedir?

B17 Eksikliği Zararları Nedir?

B17 Vitamini Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Vitamini Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Vitamin Nedir?

B17 Vitamin Nedir?

B17 Vitamin Eksikliği

B17 Vitamin Eksikliği