B17 Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

B17 Vitamin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

B17 vitamini, 1830 yılında 2 bilim adamının birlikte acı bademden elde edilen B17 tıpta amigdalin ve laetrile olarak da tanımlanmaktadır. Buluşu takip eden yıllardan günümüze ulaşana kadar gerçekleştirilen bazı çalışmalar B17 vitaminin kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği ve oluşan kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya koymuştur. B17 vitamini toplumda anti-kanser vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Yoğun bir şekilde kayısı çekirdeğinde bulunduğu gibi daha birçok meyve çekirdeklerinde ve yemişlerde B17 vitamini bolca bulunmaktadır. B17 vitamini vücudun dinç kalmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaratır. Vücut için detoks etki yarattığı düşünülmektedir. Ayrıca metabolik tedavi ve idrar ile alakalı problemler ve diyet tedavisinde kullanılmaktadır.

B17 vitamini ve kanser

B17 vitaminin kansere karşı iyi geldiğini savunan bilim adamları, B17 vitamini vücuda alındıktan sonra hidrojen siyanür oluşturduğunu ve bu sayede kanserli hücreleri yok ettiğini savunmaktadır. Fakat bu tür enzimlerin salgılanması ve hücrelere kadar gidebilmesi için yalnızca B17 vitamini kesinlikle yeterli değildir. B17 vitamini ile düzenli bir egzersiz programı ve anti-kanerojen ağırlık bir beslenme programı uygulanmalıdır. Yine yapılan araştırmalara göre B17 vitamini beraberinde A, C, E ve B15 vitaminlerinin de alınması kansere karşı daha etkili olmaktadır.

B17 vitamini içeren besinler nelerdir?

B17 vitaminini yoğun bir şekilde barındıran besinler özellikle çekirdekli meyvelerdir. Daha çok kayısı çekirdeğinde bulunur. Kayısı çekirdeği haricinde şeftali çekirdeği, erik gibi meyvelerde de bol miktarda B17 vitamini bulunmaktadır.

B17 vitamini içeren meyveler, böğürtlen, kızılcık, çilek, ahududu, ayva, mürver, üzüm, dut olarak sıralanabilir.

B17 vitamini içeren çekirdekler, kabak çekirdeği, elma çekirdeği, keten tohumu, kiraz çekirdeği, şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, darı, kayısı çekirdeği olarak sıralanabilir.

B17 ayrıca acı badem, kaju, ıspanak, bambu yaprağı, tere, okaliptüs yaprağı, lima fasulyesi, bezelye, börülce, patates, kabak, pancar, yonca, nohut ve siyah fasulyede de bulunur. B17 vitamini emiliminin daha sağlıklı gerçekleşmesi için C ve A vitaminleri ile almak gerekir. Yine bünyesinde selenyum, magnezyum, çinko gibi mineraller barındıran besinlerin tüketimi B17 vitamini emiliminin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlar.

B17 vitamininin yan etkisi var mıdır?

B17 vitamini ağız yolu ile alındığında bazı bünyelerde siyanür zehirlenmesine yol açabilir. Siyanür zehirlenmesi kendini, nefes darlığı, zihin bulanıklığı, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, uyuklama hali, ciltte kızarıklık, döküntü gibi belirtiler ile gösterebilir. Şiddetli zehirlenmelerde ise koma, nöbet ve nefes alamama gibi şikâyetlere yol açabilir.

B17 vitamini gerçekte bir vitamin değil doğal bir bileşen olarak tanımlanır. Bazı bilim adamları B17 vitamininin kanser tedavisinde kilit rol oynadığını savunsa da bazı bilim adamları kanser üzerinde hiçbir etkisi bulunmadığını savunmaktadır. Ülkemizde bu konu hakkında herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bu nedenle B17 vitaminin kullanımı için en doğru yaklaşık doktordan alınan bilgiler doğrultusunda olmalıdır. B17 vitamini eksikliği hakkında yapılan bir araştırma olmamasına rağmen bazı bünyelerde, tansiyon düşürücü etkiye sahip olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B17 Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Vitamin Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

B17 Vitamin Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

B17 Nelerde Var?

B17 Nelerde Var?

B17 Hangi Yiyeceklerde Var?

B17 Hangi Yiyeceklerde Var?

B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?