B17 Hangi Yiyeceklerde Var?
15 Mayıs 2024

B17 Hangi Yiyeceklerde Var?

B17 hangi yiyeceklerde var, B17 vitamini 1830 yılında bilim adamları tarafından acı bademden izole edilmiştir. Amigdalin ya da laetrile olarak da tanımlanır. Daha sonradan bu vitamin üzerine yapılan araştırmalarda vücuttaki kanser hücrelerini önlediği, kanserli hücreleri yok ettiği hakkında bazı sonuçlara ulaşsa da araştırmaların bir kısmında böyle bir etkisinin bulunmadığı yönünde sonuçlar çıkmıştır. Buna rağmen B17 vitamini halk arasında kanseri önleyen vitamin olarak tanınmaya başlamıştır. B17 vitaminin hangi yiyeceklerde bulunduğu herkes tarafından merak konusu haline gelmiştir. Bu vitamin en fazla kayısı çekirdeğinde olmak üzere, çoğu meyvenin çekirdeğinde, yemişlerde bulunur.

B17 vitaminin kanserli hücreler üzerindeki etkisinin, vücutta hidrojen siyanür oluşturması ve bu hücreleri yok etmesi sonucunda gerçekleştiği belirtilir. Fakat enzimlerin salgılanması ve dokuları etkilemesi sadece bu vitaminin etkisiyle olmaz. Bunun yanında kişilerin beslenmesinde tüketeceği besinlere dikkat etmesi ve uygun egzersizleri yapması gerekir. Yaşamda her şey bir düzen içinde yürümelidir. Sadece tek bir konuya bağlanmak, bundan medet ummak doğru değildir. Günümüzde bile bu vitaminin kanser üzerindeki etkileri bilimsel olarak araştırılmalıdır.

B17 hangi yiyeceklerde var?

Bu vitaminin bolca bulunduğu yiyecekler çoğunlukla çekirdekli olan meyvelerdir. Kayısı çekirdeğinde fazla miktarda bulunur. Bunun yanında erik, şeftali, nektarlar, kiraz da B17 vitamini bakımından zengindir. Ayrıca elma çekirdeği, böğürtlen, ahududu, çilek yiyerek de bu vitamini vücudunuza alabilirsiniz. B17 bulunan yiyecekleri bir araya toplarsak;
  • Ahududu, üzüm, yaban mersini, böğürtlen, kızılcık kiraz, bektaşi üzümü, mürver, çilek, dut, ayva gibi meyveler;
  • Kayısı çekirdeği, keten tohumu, elma çekirdeği, nektarin çekirdeği, armut çekirdeği, şeftali çekirdeği, darı, kiraz çekirdeği, kabak çekirdeği, erik çekirdeği gibi çekirdekler;
  • Börülce, pancar, siyah fasulye, bezelye, lima fasulyesi, nohut gibi fasulye türleri;
  • Ispanak, acı badem, tere, kaju, bambu yaprağı, pancar gibi besinlerde de B17 bulunur.
B17 vitamini zararlı mıdır?

Yapılan araştırmalar vitaminin özüt haliyle ağızdan alınması durumunda siyanür zehirlenmesi etkisi olduğunu göstermiştir. Bu zehirlenmede kişilerde nefes darlığı, halsizlik, zihin bulanıklığı, baş dönmesi, uyku hali gibi etkiler görülür. Ağızda ve ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Şiddetli vakalarda koma hali ve nefes durması görülür. B17 vitamini hakkında hala kanser önleyici etkisi konuşulsa da bu vitaminin zehirlenme etkisi gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden vitamini tüketmek isteyenler mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Bilinçsizce yapılacak tüketimlerden kaçınılmalıdır. B17 hangi yiyeceklerde var konusunda bir araştırma yapılmalı ve doktorunuzun uygun göreceği şekilde alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B17 Vitamin Nedir?

B17 Vitamin Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B17 Hangi Yiyeceklerde Var?

B17 Hangi Yiyeceklerde Var?

B17 Nelerde Var?

B17 Nelerde Var?

B17 Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Kanser Belirtileri ve Tedavisi

B17 Vitamin Eksikliği

B17 Vitamin Eksikliği

B17 Vitamin Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

B17 Vitamin Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?