b17.gen.tr https://www.b17.gen.tr B17, B17 Vitamini Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, b17.gen.tr Tue, 15 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sun, 26 May 2019 00:00:00 +0000 60 B17 Hangi Yiyeceklerde Var https://www.b17.gen.tr/b17-hangi-yiyeceklerde-var.html Thu, 06 Dec 2018 05:44:10 +0000 B17 hangi yiyeceklerde var, B17 vitamini 1830 yılında bilim adamları tarafından acı bademden izole edilmiştir. Amigdalin ya da laetrile olarak ta tanımlanır. Daha sonradan bu vitamin üzerine yapılan araştırmalarda vücuttaki kanser B17 hangi yiyeceklerde var, B17 vitamini 1830 yılında bilim adamları tarafından acı bademden izole edilmiştir. Amigdalin ya da laetrile olarak ta tanımlanır. Daha sonradan bu vitamin üzerine yapılan araştırmalarda vücuttaki kanser hücrelerini önlediği, kanserli hücreleri yok ettiği hakkında bazı sonuçlara ulaşsa da, araştırmaların bir kısmında böyle bir etkisinin bulunmadığı yönünde sonuçlar çıkmıştır. Buna rağmen B17 vitamini halk arasında kanseri önleyen vitamin olarak tanınmaya başlamıştır. B17 vitaminin hangi yiyeceklerde bulunduğu herkes tarafından merak konusu haline gelmiştir. Bu vitamin en fazla kayısı çekirdeğinde olmak üzere, çoğu meyvenin çekirdeğinde, yemişlerde bulunur.

B17 vitaminin kanserli hücreler üzerindeki etkisinin, vücutta hidrojen siyanür oluşturması ve bu hücreleri yok etmesi sonucunda gerçekleştiği belirtilir. Fakat enzimlerin salgılanması ve dokuları etkilemesi sadece bu vitaminin etkisiyle olmaz. Bunun yanında kişilerin beslenmesinde tüketeceği besinlere dikkat etmesi ve uygun egzersizleri yapması gerekir. Yaşamda her şey bir düzen içinde yürümelidir. Sadece tek bir konuya bağlanmak, bundan medet ummak doğru değildir. Günümüzde bile bu vitaminin kanser üzerindeki etkileri bilimsel olarak araştırılmalıdır.
B17 Hangi Yiyeceklerde Var
B17 hangi yiyeceklerde var

Bu vitaminin bolca bulunduğu yiyecekler çoğunlukla çekirdekli olan meyvelerdir. Kayısı çekirdeğinde fazla miktarda bulunur. Bunun yanında erik, şeftali, nektarlar, kiraz da B17 vitamini bakımından zengindir. Ayrıca elma çekirdeği, böğürtlen, ahududu, çilek yiyerek te bu vitamini vücudunuza alabilirsiniz. B17 bulunan yiyecekleri bir araya toplarsak;
 • Ahududu, üzüm, yaban mersini, böğürtlen, kızılcık kiraz, bektaşi üzümü, mürver, çilek, dut, ayva gibi meyveler;
 • Kayısı çekirdeği, keten tohumu, elma çekirdeği, nektarin çekirdeği, armut çekirdeği, şeftali çekirdeği, darı, kiraz çekirdeği, kabak çekirdeği, erik çekirdeği gibi çekirdekler;
 • Börülce, pancar, siyah fasulye, bezelye, lima fasulyesi, nohut gibi fasulye türleri;
 • Ispanak, acı badem, tere, kaju, bambu yaprağı, pancar gibi besinlerde de B17 bulunur.
B17 vitamini zararlı mıdır

Yapılan araştırmalar vitaminin özüt haliyle ağızdan alınması durumunda siyanür zehirlenmesi etkisi olduğunu göstermiştir. Bu zehirlenmede kişilerde nefes darlığı, halsizlik, zihin bulanıklığı, baş dönmesi, uyku hali gibi etkiler görülür. Ağızda ve ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Şiddetli vakalarda koma hali ve nefes durması görülür. B17 vitamini hakkında hala kanser önleyici etkisi konuşulsa da, bu vitaminin zehirlenme etkisi gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden vitamini tüketmek isteyenler mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Bilinçsizce yapılacak tüketimlerden kaçınılmalıdır. B17 hangi yiyeceklerde var konusunda bir araştırma yapılmalı ve doktorunuzun uygun göreceği şekilde alınmalıdır.
]]>
B17 Nelerde Var https://www.b17.gen.tr/b17-nelerde-var.html Thu, 06 Dec 2018 06:49:29 +0000 B17 Nelerde Var, Vitamin ailesinin önemli bir çeşiti olan B17 vitamini, acı badem bitkisinden elde edilen öz ile1830 yılında 2 bilim adamı tarafından keşfedilmiştir. Keşfedildiğinden günümüze kadar ticari amaç ile B17 Nelerde Var, Vitamin ailesinin önemli bir çeşiti olan B17 vitamini, acı badem bitkisinden elde edilen öz ile1830 yılında 2 bilim adamı tarafından keşfedilmiştir. Keşfedildiğinden günümüze kadar ticari amaç ile sağlık sektöründe öenmi bir yeri vardır. Halk arasında günümüzde hala devam etmekte olan kanser düşmanı ünvanı ile anılmaktadır.Bir takım klinik çalışmaları sonucunda bazı araştırmacılar her ne kadar kanseri önlemekte rolü olmadığını ortaya koymuş olsalarda toplum anti-kanser olarak tüketimine devam etmektedir. B17 vitamini yoğun olaak kayısı çekirdeğinde bulunmakla birlikte çeşitli meyvelerde ve bu meyvelerin çekirdeklerinde de bulunmaktadır.

B17 Vitamini Bulunan Meyveler: Yaban mersini, kiraz, böğürtlen, mürver, kızılcık, üzüm, çilek, dut, bektaşi üzümü, ayva ve ahududu olarak sıralanmaktadır.

B17 Nelerde Var

B17 Vitamini Bulunan Meyve ve Bitki Çekirdekleri: Kayısı çekirdeği, elma çekirdeği, keten tohumu, kiraz çekirdeği, şeftali çekirdeği, nektain çekirdeği, darı, kabak çekirdeği, armut çekirdeği ve erik çekirdeği olarak listelenmektedir.

B17 Vitamini Bulunan Diğer Gıdalar: B17 vitamininin yoğun miktarda bulunduğu gıdaları sıralayacak olursak; okaliptüs yaprağı, kaju bademi, acı badem, tere, ıspanak, pancar, bambu yaprağı ve patates seklinde listeleyebiliriz.

B17 Vitamini Bulunan Fasulyeler: B17 vitamini bulunan fasulyegilleri sıralamak gerekirse; börülce, nohut, bezelye, siyah fasulye ve lima fasulyesi olarak belirtmek gerekir.

]]>
B17 https://www.b17.gen.tr/b17.html Thu, 06 Dec 2018 23:50:30 +0000 B17, Çağımızın hastalığı olan kanser uzmanları da bu konuda saflara ayrılmıştır. B17 hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamaması ile birlikte klinik araştırma yapan kuruluşlar, B17' nin kanser hücrelerini yok ettiği konusun B17, Çağımızın hastalığı olan kanser uzmanları da bu konuda saflara ayrılmıştır. B17 hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamaması ile birlikte klinik araştırma yapan kuruluşlar, B17' nin kanser hücrelerini yok ettiği konusunda ısrarcı olmakla birlikte, bazı kuruluşlar ise B17'nin kanseri önleme bakımından etkisi olmadığı tezini savunmaktadırlar. Bütün bu bulgulara rağmen vatandaşlarımız, kayısı çekirdeğinde fazlaca bulunması sebebiyle B17'ye kanser ilacı gözüyle bakmaktadır. Ancak kesin bir bilgiye sahip olunamaması sebebiyle ağızdan kullanımı tehlikeli, sonuçları ölüm getirebilir.
Kanser hücrelerini yok ettiğini savunan klinikler B17' nin tek başına yeterli olmadığını, bununla birlikte düzenli ve doğal beslenme, sağlık egzersizleri gibi programlarla desteklenmesi gerektiği görüşünü savunmuşlardır. Ancak bu gibi tezlerde yine de daha fazla bilimsel bulgular elde etmeye daha fazla klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Bilinen B17 en fazla kayısı çekirdeğinde mevcut olup, kiraz, nektari, şeftali, erik gibi gıdalarda da oranın epeyce fazla olduğu söylenmektedir. Bunların haricinde çilek, üzüm çekirdeği, böğürtlen, ahududu, elma çekirdeğinde de bulunduğu bilinmektedir.
B17B17 içeren gıdalar;
 • Ispanak
 • Pancar
 • Bambu
 • Tere
B17 barındıran çekirdekler;
 • Şeftali
 • Kayısı
 • Erik
 • Elma
 • Nektari
 • Armut
 • Kiraz
 • Kabak
Sonuç olarak edinilen bilgiler ışığında,  B17' nin ağız yoluyla kullanımı çok tehlikeli görünmektedir. B17 ağız yoluyla kullanan kişilerde,  B17 siyanür tepkisi vereceğinden dolayı, siyanür zehirlenmelerine yol açtığı söylenmektedir.  Belirtileri ise, baş dönmesi, zihin bulanıklığı, halsizlik, uykuya dalma isteği gibi belirtiler ortaya çıkan ve bilinen belirtilerindendir. B17 kullanmadan önce mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından doğru bilgileri almanız, hassasiyetle kullanmanız gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır.
]]>
B17 Vitamin https://www.b17.gen.tr/b17-vitamin.html Fri, 07 Dec 2018 19:23:22 +0000 B17 vitamini, 1830 yılında 2 bilim adamının birlikte acı bademden elde edilen B17 tıpta amigdalin ve laetrile olarak da tanımlanmaktadır. Buluşu takip eden yıllardan günümüze ulaşana kadar gerçekleştirilen bazı ç B17 vitamini, 1830 yılında 2 bilim adamının birlikte acı bademden elde edilen B17 tıpta amigdalin ve laetrile olarak da tanımlanmaktadır. Buluşu takip eden yıllardan günümüze ulaşana kadar gerçekleştirilen bazı çalışmalar B17 vitaminin kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği ve oluşan kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya koymuştur. B17 vitamini toplumda anti-kanser vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Yoğun bir şekilde kayısı çekirdeğinde bulunduğu gibi daha birçok meyve çekirdeklerinde ve yemişlerde B17 vitamini bolca bulunmaktadır. B17 vitamini vücudun dinç kalmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaratır. Vücut için detoks etki yarattığı düşünülmektedir. Ayrıca metabolik tedavi ve idrar ile alakalı problemler ve diyet tedavisinde kullanılmaktadır.

B17 vitamini ve kanser

B17 vitaminin kansere karşı iyi geldiğini savunan bilim adamları, B17 vitamini vücuda alındıktan sonra hidrojen siyanür oluşturduğunu ve bu sayede kanserli hücreleri yok ettiğini savunmaktadır. Fakat bu tür enzimlerin salgılanması ve hücrelere kadar gidebilmesi için yalnızca B17 vitamini kesinlikle yeterli değildir. B17 vitamini ile beraber düzenli bir egzersiz programı ve anti-kanerojen ağırlık bir beslenme programı uygulanmalıdır. Yine yapılan araştırmalara göre B17 vitamini beraberinde A, C, E ve B15 vitaminlerinin de alınması kansere karşı daha etkili olmaktadır.

B17 vitamini içeren besinler nelerdir

B17 vitaminini yoğun bir şekilde barındıran besinler özellikle çekirdekli meyvelerdir. Daha çok kayısı çekirdeğinde bulunur. Kayısı çekirdeği haricinde şeftali çekirdeği, erik gibi meyvelerde de bol miktarda B17 vitamini bulunmaktadır.

B17 vitamini içeren meyveler, böğürtlen, kızılcık, çilek, ahududu, ayva, mürver, üzüm, dut olarak sıralanabilir.

B17 vitamini içeren çekirdekler, kabak çekirdeği, elma çekirdeği, keten tohumu, kiraz çekirdeği, şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, darı, kayısı çekirdeği olarak sıralanabilir.

B17 Vitamin

B17 ayrıca acı badem, kaju, ıspanak, bambu yaprağı, tere, okaliptüs yaprağı, lima fasulyesi, bezelye, börülce, patates, kabak, pancar, yonca, nohut ve siyah fasulyede de bulunur. B17 vitamini emiliminin daha sağlıklı gerçekleşmesi için C ve A vitaminleri ile birlikte almak gerekir. Yine bünyesinde selenyum, magnezyum, çinko gibi mineraller barındıran besinlerin tüketimi B17 vitamini emiliminin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlar.

B17 vitamininin yan etkisi var mıdır

B17 vitamini ağız yolu ile alındığında bazı bünyelerde siyanür zehirlenmesine yol açabilir. Siyanür zehirlenmesi kendini, nefes darlığı, zihin bulanıklığı, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, uyuklama hali, ciltte kızarıklık, döküntü gibi belirtiler ile gösterebilir. Şiddetli zehirlenmelerde ise koma, nöbet ve nefes alamama gibi şikayetlere yol açabilir.

B17 vitamini gerçekte bir vitamin değil doğal bir bileşen olarak tanımlanır. Bazı bilim adamları B17 vitamininin kanser tedavisinde kilit rol oynadığını savunsa da bazı bilim adamları kanser üzerinde hiçbir etkisi bulunmadığını savunmaktadır. Ülkemizde bu konu hakkında her hangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bu nedenle B17 vitaminin kullanımı için en doğru yaklaşık doktordan alınan bilgiler doğrultusunda olmalıdır. B17 vitamini eksikliği hakkında yapılan bir araştırma olmamasına rağmen bazı bünyelerde, tansiyon düşürücü etkiye sahip olabilir.

]]>
B17 Kanser https://www.b17.gen.tr/b17-kanser.html Sat, 08 Dec 2018 13:38:48 +0000 B17 Kanser İlk kez 1830 senesinde 2 bilim adamı tarafında acı badem’den izole edilen B17 vitamini ticari bir şekilde amigdalin yada laetrile isimleriyle anılmaktadır. Keşfini takip eden ve günümüze kadar ulaşan süreç içer B17 Kanser İlk kez 1830 senesinde 2 bilim adamı tarafında acı badem’den izole edilen B17 vitamini ticari bir şekilde amigdalin yada laetrile isimleriyle anılmaktadır. Keşfini takip eden ve günümüze kadar ulaşan süreç içerisinde yapılan bazı bilimsel araştırmalar, B 17 vitaminin kanserli hücre meydana gelmesinin önüne geçtiği ve mevcut olan kanserli hücreleri öldürdüğü yönünde neticeler sunmakla beraber bazı klinik çalışmalar B 17 vitamininin kanseri önleme ve iyileştirme üzerine herhangi bir etkisi yer almadığı yönünde neticeleri bulunmaktadır. Yine de halk arasında anti kanser vitamini şeklinde bilinmektedir. B 17 vitamini en fazla olarak kayısı çekirdeğinde yer alır fakat öbür pek çok meyve çekirdeği ve yemişlerde önemli olan oranlarda B 17 vitamini yer almaktadır.

B 17 vitamini ve kanser, B 17 vitamininin kanser üstüne etkisinin, vücuda girdiği zaman hidrojen siyanür meydana getirerek kanserli olan hücreleri yok etmesinden ileri geldiği söylenmektedir. Fakat bu enzimlerin salgılanarak dokulara ulaşması için yalnızca B 17 vitamini yeterli olmamaktadır ve anti-kanserojen beslenme ve düzenli egzersiz bulunduran bir program ile beraber yapılması tavsiye edilmektedir. Klinik testler B 17 vitaminin A, C, E, B15 vitaminleri ile beraber alındığı zaman kansere karşı daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak B 17 vitamininin kanserli olan hücreleri ortadan kaldırma ve kanserin yayılmasının önüne geçme üstüne etkisi ile ilgili daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 

B 17 vitamini ABD gıda ilaç dairesi ve ulusal tıp enstitüsü tarafından kanser önleyici şeklinde kabul edilmemiştir. Amerikan kanser derneği web sitesine göre B 17 vitaminin kanseri tedavi edici olan özelliği ile ilgili somut bir bilimsel araştırma neticesi yer almamaktadır. B 17 vitamininin bulunduğu yerler, B 17 vitamini bakımdan zengin olan besinler çoğunlukla çekirdekli meyvelerdir. En fazla B 17 vitamini kayısı çekirdeğinde yer alır fakat şeftali, kiraz, erik ve nektar tohumları da yüksek miktarda B 17 vitamini bulunmaktadır. Bu meyveler haricinde elma çekirdeği, üzüm çekirdeği, çilek, ahududu ve böğürtlenden bu vitamini almak mümkündür.

B 17 vitamini yer alan meyveler, böğürtlen, yaban mersini, kiraz, kızılcık, üzüm, mürver, bektaşi üzümü, dut, çilek, ayva, ahududu. B 17 vitamini yer alan çekirdekler, elma çekirdeği, kayısı çekirdeği, kiraz çekirdeği, keten tohumu, darı, nektarın çekirdeği, şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, erik çekirdeği, kabak çekirdeği. B 17 vitamini yer alan fasulyeler, siyah fasulye, börülce, bezelye, nohut, lima fasulyesi, bezelye. B 17 Vitamini yer alan öbür gıdalar, acı badem, kaju, okaliptüs yaprağı, ıspanak, tere, pancar, atlı patates, bambu yaprağı.

B 17 vitamininin zararları ile ilgili araştırmalar bu vitaminin özüt olarak ağız vasıtasıyla alındığı zaman bazı insanlarda siyanür zehirlenmesine sebep olduğunu göstermektedir. Siyanür zehirlenmesinin ilk belirtileri ise nefes darlığı, zihin karışıklığı, halsizlik, bazı hallerde baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku durumudur. Ağız içi ve ciltte kızarma yada pembeleşme gözükebilir. Şiddetli siyanür zehirlenmesi ise nöbetlere, komaya ve nefesin durmasına sebep olabilir.

Sonuç olarak B 17 vitamini hakkında görüşler 2 uçta bulunmaktadır. B 17 vitaminini destekleyenler bu vitaminin kanserin tedavisinde kilit rol oynadığını savunurken özellikle ABD başta olmak üzere farklı sağlık kuruluşları B 17 vitaminin kanser üstünde hiç bir etkisinin bulunmadığının altını çiziyor hatta zehirlenmelere sebep olabileceğini belirtiyorlar. Ülkemizde ise bu mevzuyla ilgili yapılmış bir araştırma yada sağlık bakanlığı tarafından verilmiş bir tavsiye yer almıyor. İnternet üzerinde yapılan araştırmada aynı bilimsel araştırmalar gibi 2 ayrı noktayı işaret ediyor. Bazıları B 17 vitamininin gerçekten işe yaradığını belirtirken bazıları bunun yalnızca ticari bir aldatmaca olduğunu savunuyor. Bu olay net bir bilgi yer almadığı için alternatif olan kanser tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı mevzusunda en doğru bilgiyi doktordan alın]]> B17 Vitamini Kanser https://www.b17.gen.tr/b17-vitamini-kanser.html Sat, 08 Dec 2018 13:58:59 +0000 B17 Vitamini Kanser, Amigdalin olarak bilinen ve halk arasında B17 vitamini olarak adlandırılan bu vitaminin kansere iyi geldiği söylenmektedir. Fakat işin aslı çok farklıdır. Diğer bir adı da laetrile olan B17 vitamini aslın B17 Vitamini Kanser, Amigdalin olarak bilinen ve halk arasında B17 vitamini olarak adlandırılan bu vitaminin kansere iyi geldiği söylenmektedir. Fakat işin aslı çok farklıdır. Diğer bir adı da laetrile olan B17 vitamini aslında bir vitamin değildir. İlk olarak bin sekiz yüzlü yılların sonunda Rusya da kanseri önlemek amacı ile kullanılmaya başlamış. Daha sonra Amerika Birleşik Devletlerinde bin sekiz yüz yirmili ve otuzlu senesinde iki bilim insanının tatlı olmayan bademden yani acı bademden arındırılmış olan B17 vitamini kanseri engellemek amacıyla kullanmaya başlamışlardır. Meksika da hala uygulandığına dair söylentiler var. İşin aslı ticari amaç ile yayılmıştır. Kanserli gözelerin oluşmasını engellediği ve vücutta var olan kanserli gözeleri yok ettiği yönünden iddialar ortaya atılmıştır.

 Fakat bazı laboratuvar çalışmalarında B17 vitamininin kanseri engellediğinin ya da yok ettiği yönünden herhangi bir bulgulara rastlanmamıştır. İnsanlar arasında kanser önleyici bir vitamin olarak bilinmektedir. En çokta kayısı çekirdeğinin içerisinde bulunduğu söylenmektedir. Sadece kayısı çekirdeği ile sınırlandırmak yanlıştır aynı zamanda birçok meyvelerin çekirdeğinde de B17 vitaminin olduğu bilinmektedir. Bu meyveler badem çekirdeğinde, şeftali çekirdeğinde, elma çekirdeğinde, kiraz çekirdeğinde, erik çekirdeğinde, kızılcık çekirdeğinde, armut çekirdeğinde, böğürtlen çekirdeğinde bulunmaktadır.

B17 Vitamini Kanser

Özellikle B17 vitaminin kanserin üstünde etkisinin şu şekilde olduğu söylenmektedir. B17 vitaminin insan vücuduna yerleştiğinde hidrojen siyanür oluşturduğunun ve bu birleşiminin kanserli gözeleri öldürdüğü hakkında söylentiler vardır. Bu yapılan araştırmalar Amerika Birleşik Devletlerin de yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda aslında kanseri engellemediğini ve satılmasının yasak olduğunu ilan etmiştir. Yasak olmasının sebebi olarak da amigdalin vitaminin içinde yüksek oranda zehirin bulunmasıdır. Kanser engelleyici olarak kabul edilmemiştir. Fakat bu işten para kazanan insanların para kayıpları olunca bu para kaynaklarını yasaklanmadan dolayı kaybeden insanlar bu amigdalin vitaminini B17 adı altında kanseri engellediği ve yok ettiği yönünden reklamlar yaparak piyasaya sunmuşlardır.

Çaresizlik içinde olan insanlarda bir çare, bir umut ışığı olarak görmüş ve bu tür reklamlara itibar etmeye başlamıştır. Fakat yapılan o kadar araştırmalar sonucunda kansere karşı herhangi bir önleyiciliğinin olmadığı kanıtlanmıştır. Özellikle kanser hastalarında denenmiş ve bir yarar sağlamadığını ve ne kanseri engellediğin nede yok ettiğine dair bulgulara rastlanmadığını söylemişlerdir.Aslında B17 vitaminin bir vitamin değil de kendiliğinden oluşan bir bileşen olduğu söyleniyor. Bu bileşenin insanlara zararı olduğu da konuşulmakta; çünkü B17 vitamini olarak anılan bu bileşen siyanür barındırdığı için insanların siyanürden zehirlenmesine sebep olmaktadır. Bu zehirlenmede insanlarda halsizlik, baş dönmesine sebep olmakta hatta insanları komaya bile sokmaktadır. Eğer  bu vitamin hastalara yararlı olsaydı  Amerika Birleşik Devletlerinde satılması yasaklanmazdı.

Bazı yerlerde B17 vitaminin kullanan insanların kansere yakalanmadığına dair reklamlar çıkmıştır. Fakat o yerlerde kansere yakalanma riskinin az olmasının sebebi düzenli, dengeli, sağlıklı besinler ve düzenli bir yaşan tarzının olmasından kaynaklanmaktadır.Kısacası B17 vitamini olarak adlandırılan bu doğal bir bileşendir. Ve en çok meyve çekirdeklerinin içerisinde bulunmaktadır. Kanseri önlediğine ya da yok ettiğine dair herhangi bir kanıtlanmış belge ya da bulguya rastlanmamıştır. İçerisinde siyanür barındırdığı için yasaklanmış ve hastalar üzerinde denenmesi doğru bulunmamıştır. İnsanlarımızın bu tür aldatmaca reklamlara itibar etmeyip eğer böyle bir haber duydu iseler bunu doktorlarına danışarak işin aslının ne olduğunu öğrenmelerini rica ediyoruz. Eğer bu reklamların gerçekliğinin olup ol]]> B17 Vitamin Eksikliği https://www.b17.gen.tr/b17-vitamin-eksikligi.html Sun, 09 Dec 2018 08:34:37 +0000 B17 vitamini eksikliği, halk tarafından kanserin başlıca sebepleri arasında görülür. Çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından olan kanser hastalığı daha ismini duyar duymaz insanları korkutuyor. Ama hayatımızı d B17 vitamini eksikliği, halk tarafından kanserin başlıca sebepleri arasında görülür. Çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından olan kanser hastalığı daha ismini duyar duymaz insanları korkutuyor. Ama hayatımızı düzene sokarsak kanserden korkmamız için hiç bir sebep kalmaz. Aslında hayatımızı düzene sokarak diğer bütün hastalıklardan korunabiliriz. Peki hayatımızı düzene sokmak nedir Hayatımızı düzene sokmak; uykumuzu düzenlemek hergün aynı saate yatıp aynı saatte kalkmak, dengeli ve düzenli beslenmek, günlük spor yapmak hayatı sağlık açısından düzene sokmaktır. Düzenli bir hayat sağlıklı bir insan demektir. Kanserden korunmak da düzenli bir hayatla olur. " World Without Cancer" isimli kitap diyor ki; "Kanser diye bir hastalık yoktur. B17 vitamini eksikliği vardır." Ama günümüzde bu durumu destekliyecek hiç bir bilimsel veri yoktur. B17 vitamininin kanseri önleyici etkisi olabilir ama tabii ki B17 vitamini tek başına yeterli kalmaz. Anti-kansorojen beslenme ve düzenli egzersiz de gereklidir.


B17 Vitamin Eksikliği
B17 vitamini buğday şırası ve buğday çiminde yüksek dozda olmak üzere elma ve kaysı çekirdeğinde ve acı badem de bulunmaktadır. Üzüm çekirdeği, çilek, ahududu ve böğürtlende de fazlasıyla bulunmaktadır. Kaju, okaliptüs yaprağı, ıspanak, tere, fasulye, böğrülce, pancar ve bambu yaprağı da B17 vitaminini barındıran diğer gıdalardır.

B17 vitaminiyle ilgili iki görüş vardır. İlk görüşe göre bu vitamin kanser tedavisinde ve kanseri önlemede önemli rol oynamaktadır. İkinci görüşe göreyse B17 vitamini yüksek dozda alındığında kişide siyanür zehirlenmesi yapmaktadır. Nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, zihin karışıklığı ve uyku hali siyanür zehirlenmesinin belirtileridir. Ülkemizde bu konuda yapılmış bir araştırma veya çalışma yapılmadığı gibi sağlık bakanlığından da verilmiş bir öneri bulunmamaktadır.
]]> B17 Eksikliği https://www.b17.gen.tr/b17-eksikligi.html Sun, 09 Dec 2018 15:49:25 +0000 B 17 Eksikliği, iki bilim insanı tarafından, 1830 yılında acı bademden yalıtılan elde edilen B17 adı verilen vitamini ticari olarak "laetrile" ya da "amigdalin" ismi ile anılmaktadır. Bulunmasından gü B 17 Eksikliği, iki bilim insanı tarafından, 1830 yılında acı bademden yalıtılan elde edilen B17 adı verilen vitamini ticari olarak "laetrile" ya da "amigdalin" ismi ile anılmaktadır. Bulunmasından günümüze kadar süre gelen süreçte uygulanan bazı bilimsel incelemeler, B17 vitamininin kanserli doku oluşumuna mani olmasının yanı sıra var olan kanser dokularını öldürerek yok ettiği hakkında sonuçlar vermektedir. Bu sonuçların yanı sıra bazı klinik incelemeler ise B17 vitamininin diğer araştırmaların aksine kanseri iyileştirme ve önlemede her hangi bir etkisi olmadığı hakkında sonuçlar mevcuttur. Ancak bu bilgilere rağmen halk arasında ağızdan ağza "anti- kanser" vitamini olarak dolaşır. B17 vitamini özellikle yüksek oranlarda kayısı çekirdeğinde mevcuttur. Ancak pek çok farklı meyve çekirdeği ve yemişlerde de yüksek oranlarda B17 vitamini barındırmaktadır.

B17 vitamin eksikliği en başta kanser hücrelerini etkilemektedir. Bu nedenle vücuda giren B17 vitamini başta hidrojen siyanür sağlayarak kanserli dokulara savaş açarak yok etmesinden kaynaklandığı söylenmektedir. Ancak adı geçen bu enzimlerin çarçabuk salgılanarak hücrelere ulaşabilmesi için yalnızca B17 vitamini kafi gelmemektedir. Bu yüzden anti- kanserojen bir beslenme düzeni ve düzenli egzersiz barındıran bir program izlenerek uygulanması tavsiye edilmektedir. Klinik incelemeler B17 vitamininin özellikle A, C, E vitaminleri özellikle B17 vitaminiyle birlikte alındığında ise kanser oluşumuna karşı çok daha fazla etki sağladığı bilinmektedir.

B17 Eksikliği

B17 Vitamini Nerelerde Vardır

B17 vitamini açısından zengin kaynaklı besinler özellikle çekirdekli meyvelerdir. Bu meyveler arasında B17 vitamini en fazla kayısı çekirdeğinde vardır. Ancak erik, şeftali, nektar ve kiraz tohumları da oldukça yüksek miktarda B17 vitamini barındırmaktadır. Bu meyveler haricinde üzüm çekirdeği, elma çekirdeği, böğürtlen, ahududu ve çilekten de B17 vitamini sağlamak mümkündür.

B17 Vitamini İçeren Meyveler: Ahududu, ayva, kiraz, böğürtlen, kızılcık, yaban mersini, mürver, üzüm, dut ve Bektaşi üzümüdür.

B 17 Vitamini İçeren Çekirdekler: Nektarı çekirdeği, elma çekirdeği, kiraz çekirdeği, keten tohumu, şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, erik çekirdeği, kabak çekirdeği ve darı.

B17 Vitamini İçeren Fasulyeler: Bezelye, lima fasulyesi, siyah fasulye, börülce ve nohut.

B17 Vitamini İçeren Diğer Besinler: Acı badem, ıspanak, pancar, tere, atlı patates, bambu yaprağı ve okaliptüs B17 vitaminini bol miktarlarda barındıran besinler arasında yer almaktadırlar.

]]>
B17 Vitamin Hapı https://www.b17.gen.tr/b17-vitamin-hapi.html Sun, 09 Dec 2018 22:46:23 +0000 B17 vitamin hapı, Vitaminler çözünme şekillerine göre ikiye ayrılırlar. Yağda eriyen vitaminler, A sınıfı vitaminler, suda eriyen vitaminler ve B sınıfı vitaminlerdir. B17 vitamininin diğer adı amigdalin veya leatriledir. Bu B17 vitamin hapı, Vitaminler çözünme şekillerine göre ikiye ayrılırlar. Yağda eriyen vitaminler, A sınıfı vitaminler, suda eriyen vitaminler ve B sınıfı vitaminlerdir. B17 vitamininin diğer adı amigdalin veya leatriledir. Bu vitaminin simgesinde B harfinin bulunması B17 vitamininin suda eriyen bir vitamin olduğunu göstermektedir. B17 vitaminin kanserli hücreleri önlediği ileri sürülmektedir. Yapılan araştırmalar B17 vitamini A, C, E, B15 vitaminleri ile birlikte alındığında kansere karşı savaşta daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. B17 vitamini açısından zengin besinler çekirdekli meyvelerdir. B17 vitamini en çok kayısı çekirdeğinde bulunur. Diğer meyve çekirdekleride de önemli miktarda B17 vitamini bulunmaktadır. 

B17 Vitamin Hapı
B17 vitamini içeren meyveler, kiraz, kızılcık, üzüm, dut, çilek, böğürtlen ve ayvadır.

B17 vitamini içeren sebze ve baklagiller, bezelye, nohut, ıspanak, pancar, siyah fasulyedir.

Leatrile yani B17 kanser tedavisinde ilaç olarak kullanılmaya 1945' te Rusya'da başlanmıştır ve vitamin B17 nin tablet, ampul vücut losyonu, fitil formları da bulunmaktadır.B17 vitamin hapı ABD'nin yetkili kurumu FDA'den ilaç olarak satılabilmesi için henüz onay almış değildir.
]]>
B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri https://www.b17.gen.tr/b17-vitamini-eksikligi-belirtileri.html Mon, 10 Dec 2018 12:40:54 +0000 B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri, B17 vitamini bademden gelmektedir. 2 bilim adamı bunun keşfini yıllar önce acı bademden bulmuştur. Halk arasında kanseri önleyici vitamin olarak bilinir. Bilimsel araştırmaların içinde de kanse B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri, B17 vitamini bademden gelmektedir. 2 bilim adamı bunun keşfini yıllar önce acı bademden bulmuştur. Halk arasında kanseri önleyici vitamin olarak bilinir. Bilimsel araştırmaların içinde de kansere etkisi olduğu kabul edilmiştir. Fakat bazı bilim adamları kansere hiçbir etkisinin olmadığını söylemektedir. Kayısı çekirdeği ve birçok çekirdeğin içinde bulunur. Ancak incirin içinde de vardır. Kanseri önleyebilir, yok edebilir veya kanseri durdurabilir. Kanseri önlemedeki tartışmalarda ABD, elimizde bu konuya dair somut ve kesin bilgi bulunmamaktadır demektedir. Fakat önlediğini söyleyen bilim adamları ise, ek olarak bazı vitaminlerle alındığında daha etkili olduğunu hatta mümkünse belirli bir egzersiz ve yemek programıyla kullanmamız gerektiğini söylemektedir.

B17 Vitamininin Bulunduğu Besinler

Birçok çekirdekli meyvelerde bulunur. Nektar, Üzüm, Kayısı, Lahana,  Fındık, Karnabahar, Kiraz, Vişne, Dut,  Fasulye ...

B17 vitamini olmazsa kansere yakalanma riskimiz fazladır. Açıklamalarımızdan da anlaşılacağı gibi B17 vitamini kansere karşı oldukça etkilidir. Herhangi başka bir eksiklikten oluşabilecek hastalık söz konusu değildir. 

Fakat ne ilginçtir ki bazı yazılarda B17 vitamini diye bir vitaminin olmadığı söylenmektedir. Kansere etkisi yoktur yazılarından sonra vitamin de inkar edilmeye başlanmıştır. Tabi ki bunların hepsi birer görüştür. Biz kendi düşüncemizi oluşturmak için hepsini araştırmalıyız. Doğru olduğunu düşündüğümüz görüşe kendimiz karar verebiliriz.

B17 Vitamini Eksikliği Belirtileri
Başka bir durum ise doktorların kanserin oluşmaması için B17 vitamini tüketmemizi istemesidir. Örnek olarak Pakistan da bol bol B17 içerdiği söylenen besinlerin tüketiliyor olmasıdır. Bu ülkede kanserden ölüm yok sayılabilir. Çünkü ya çok az ya da hiç yoktur. Buğday besin olarak B17 vitamini yüklüdür. Bol bol tüketilmesinde fayda vardır.

Bazı başlıklar görebiliriz. Kanser diye bir hastalık yoktur. B17 eksikliği vardır. Bu başlıklardan da anlaşılacağı gibi B17 eksikliğinde vücudumuz kansere karşı direnç sahibi değildir. B17 tüketmeyen insanların kansere yakalanma olasılığı, tüketen insanlara oranla daha fazladır. Eksikliğinde oluşabilecek başka rahatsızlıklardan bahsedilmemiştir. Fakat tüketmez isek daha fazla yakalanma riskimiz artar anlamı çıkmaktadır. tüketmeye çalışmalıyız ve doktorumuzdan bu konuda yardım almalı ve onun fikirlerini de dinlemeliyiz.
]]>
B17 Vitamin Nedir https://www.b17.gen.tr/b17-vitamin-nedir.html Tue, 11 Dec 2018 01:29:02 +0000 B17 vitamini nedir, ne değildir, nerelerde bulunur, bilinçsizle tüketilmesinin ne gibi sonuçları olur, hangi gıdalarda bulunur, bu gıdaların bilinçsizce tüketilmesinin ne gibi sonuçları olur, Ülkemizde ve dünyada bu vitamin hakk B17 vitamini nedir, ne değildir, nerelerde bulunur, bilinçsizle tüketilmesinin ne gibi sonuçları olur, hangi gıdalarda bulunur, bu gıdaların bilinçsizce tüketilmesinin ne gibi sonuçları olur, Ülkemizde ve dünyada bu vitamin hakkında ki veriler nelerdir, bu gün bu konuya değinelim birazda.  

B17 vitamini bilim dünyasında kanserli hücreleri öldürdüğü kanseri önlediği yolunda yaygın bir kanı vardır. İlk olarak iki bilim adamının bu vitamini keşfetmesinden bu güne kadar yapılan bilimsel araştırmalar B17 vitamininin kanserli hücreleri yok ettiği kanserli hücre oluşumunu engellediği yönde bilgiler olmakla beraber bazı kliniksel araştırmalar da bu vitaminin kanseri iyileştirme de ve önleme de herhangi bir rolü olmadığı sonuçları vardır. B17 vitamini en çok kayısı çekirdeğinde bulunsa da pek çok meyve çekirdeğinde B17 bol miktarda bulunmaktadır. B17 yönünden zengin olan bazı çekirdeklerin özellikle acı badem ve acı kayısı çekirdeğinde az miktarda da olsa siyanür bulunduğundan dolayı bilinçsizce yenilmesinin hayati riskler taşıdığı da bilinmelidir. Çekirdekli meyveler B17 bakımından zengindir, en çok ta kayısı çekirdeğinde bulunur fakat erik, şeftali, kiraz tohumlarında da yüksek miktarda B17 vitamini vardır. Çekirdekli meyveler B17 vitamini açısından zengindir. En çok kayısı çekirdeğinde bulunur fakat elma çekirdeği, çilek, üzüm, böğürtlen gibi meyvelerden de bu vitamin alınabilir. B1y vitamini yönünden zengin olan besinlerin bazıları şunlardır.

B17 Vitamin Nedir
B17 Vitamini İçeren Çekirdekler:
 • Armut Çekirdeği
 • Kayısı Çekirdeği
 • Keten Tohumu
 • Şeftali Çekirdeği
 • Kabak .Çekirdeği
 • Elma Çekirdeği
B17 Vitamini İçeren Meyveler:
 • Kiraz
 • Üzüm
 • Kızılcık 
 • Dut 
 • Ayva
B17 Vitamini İçeren Bakliyat Türleri:
 • Bezelye
 • Nohut
 • Kara Fasulye
 • Börülce
B17 Vitamini İçeren Bazı Çekirdekler:
 • Ispanak Tohumu
 • Acı Badem
 • Tere Tohumu
 • Kaju
 • Acı Kayısı çekirdeği
Burada zikredilen acı kayısı çekirdeği ile acı badem bileşiminde siyanür olduğundan dolayı yenmesi son derece sakıncalıdır. Sonuç olarak B17 vitamini bilim dünyasını da ikiye ayırmıştır. Bu vitamini destekleyen kanser tedavisinde olumlu rol oynadığını ileri sürenler, bu vitaminin tek başına kanser tedavisinde rolü olmadığını A, D, B12 gibi vitaminlerle ve uygun bir egzersizlerle birlikte kullanılması gerektiğini ileri sürenler de vardır. Amerika ve Avrupa da ki çeşitli sağlık kuruluşları da B17 vitamininin kanser tedavisinde herhangi bir rolünün olmadığı yönünde görüş beyan etmişlerdir. Ülkemizde bu konuda henüz herhangi bir araştırma yapılmamıştır. B17 vitamini kanser tedavisinde herhangi bir rolü var mı yok mu henüz araştırılması gereken bir konu olmasına rağmen doğal olarak vitamin bile olsa çeşitli tetkik ve kontroller sonunda kullanılmamalıdır. Vitaminin dahi olsa doktor tavsiyesi olmadan kullanmak vücudumuzda bazı dengeleri bozma ihtimali her zaman vardır. Bilinçsizce kullanılan hangi ilaç olursa olsun fayda yerine zarar verecektir sonuçta. Sizlere sağlıklı bir ömür dileğimizle.
]]>